Společenský instinkt:

Pes je zvíře žijící rozvinutým společenským životem. táhne ho to k jeho druhům a v organizujících se skupinách se rychle vytváří hierarchie, která reguluje společnou činnost smečky. Domestikovaný pes pokládá za svého společenského druha i člověka a snadno se včleňuje do lidské skupiny.

Mateřský instinkt:

Vztah mezi amtkou a jejím mládětem je projevem jednoho ze základních instinktů. Jak pes, tak fena může projevovat péči o někoho z lidí žijících s ním pod jednou střechou.

Sexuální chování:

První projevy sexuálního chování se objevují již v útlém věku. Sexuální hry štěňat začínají přibližně ve věku tří měsíců. V procesu domestikace se sexuální chování psů značně změnilo a dnes se již pes-samec páří s kteroukoliv fenou a totéž platí o feně. Psi se obvykle očichávají v oblasti pod ocasem, to souvisí s pachem, který vystupuje ze žláz v okolí konečníku. Vlivem vážného stresu se tyto žlázy případně vyprázdní a šíří pach obdobně jako žlázy tchoře. Podle některých odborníků /etologů/ mají takto vylučované látky sílu sexuální přitažlivosti a poskytují informace, z nichž se samec dovídá o stupni hárání samice.

Instinkt zahánění stáda a toulání:

psi mají vrozený instinkt zahánění stáda a toulání. Nesmí se připustit, aby se toulali ve smečce, protože takové chování by jim mohlo začít připomínat chování divokých psů a mohli by se naučit útočit na jiné psy, zvířata i lidi. Nesmíme také povolit aby pes při vycházce naskakoval na lidi, honil cyklisty, auta apod.

Instinkt ochrany území:

Jak pes, tak i fena označují vlastní území, prostor, který pokládají za svůj tím,že jeho obvod pomočí, a to opakovaně, aby pach zůstal stále čerstvý. Pozor: na místech kam chodíte často venčit se může zvýšit agresivní chování psa, protože toto území je dle četnosti venčení v této oblasti bráno u psa jako jeho teritorium.

Instinkt nalezení cesty zpět ke své smečce:

Zdá se, že instinkt návratu "ke svým" není u všech psů stejný. Navazuje na ochranu vlastního území a předpokládá orientační smysl a jistý stupeň zrakové, čichové a sluchové paměti.

Instinkt her:

Projevy hravosti jsou vždy okouzlující, zejména když psi mezi sebou hravě zápasí. Většina psů pudově pozná, jak daleko lze v takové hře zajít. Jiné hry mají mezi sebou psi typu bull, psi ováckých plemen a psi společenských plemen. Velmi často se pak stává, že poté k sobě přituleni společně odpočívají. Pokud štěně chované člověkem nemá příležitost naučit se tomuto velmi důležitému sociálnímu chování /biokomunikace /, může ve svém dospělém věku během hry způsobit nepříjemnou šarvátku. Je tedy důležité dát toto nepodceňovat u žádného psa, ať vlastníte čivavu nebo mastifa.

Instinkt komunikace:

Psi znají mnoho způsobů komunikace. V případě nebezpečí zaujme pes určitou polohu. Signalizuje také, když se vzdává. Zvukové efekty záleží na plemeni chovaného psa. Štěkají pouze domestikovaní psi !!! Vytí je svolávací signál - lov, obava, strach apod. Je velmi žádoucí, aby majitelé svých psů studovali polohové a zvukové projevy u svých psů. Lépe jim porozumí a také psi snadněji pochopí a splní pokyny svých páníčků.

Psí psychologické centrum Starý Pelhřimov

Pet behaviourist-Animal Behaviourist – Etologie

Vojťas Maurer – Psí psycholog – Psí trenér

Email: psychologpsu@gmail.com

WEB: www.psipsycholog.cz

TOPlist