Psí psychologie / Odborná převýchova psů

Sociální chování :

Pes je sociální zvíře, které je naučené žít ve smečce a při řádné výchově se umí orientovat i uvnitř hierarchie smečky. Prostě ví, kde má své místo. V lineární hierarchii je intenzivní loajalita uvnitř skupiny. Pes, si po mnoho let, kdy byl domestikován, ponechal vrozené schopnosti jak fyziologické, tak psychologické a emotivní. Je jen na nás abychom tyto krásné a nezaměnitelné schopnosti vždy využili pro naše dobro a ne pro naše ZLO. Existence a povaha osobnostních rysů u psů byly studovány u bezmála 16.000 psů ze 164 různých plemen.  A víte co, bylo identifikováno za chování? Např.: hravost, zvědavost, nebojácnost, náklonnost, družnost, agresivita, plachost, nesmělost, teritoriální ochrana apod. 

Ve zprávě se nadále uvádí, že dominance je vzácná u volně žijících vlků a nevyplývá ze sexuálního soutěžení. Za to, u psů domácích je dominance čím dál více na vzestupu a jasně na tom nesou podíl nezkušení majitelé a chovatelé psů. Koncept společenské hierarchie u psů není natolik ověřený a je stále kontroverzní Už pro štěňata je strašně důležitá socializace a učení biokomunikace.  

   Naše rady a postřehy určené majitelům různých psích plemen a kříženců poskytujeme řadu let formou odborného poradenství do různých periodik jako je např.: Časopis o zvířatech - Planeta zvířat, Svět psů, I-Fauna, Můj Pes, Dogs magazín, Meredit, Deník Právo, Deník Mladá Fronta Dnes, Deník Blesk, Radiožurnál, Rádio Impuls apod. Snažíme se aby byla široká veřejnost dobře informovaná o povinné a nesmírně důležité a dosti podceňované povinnosti ze strany majitele psa, a to jest  - SPRÁVNÁ SOCIALIZACE A VÝCHOVA ŠTĚŇAT.

Lidské upevnění: Je pravdou, že existují individuální rozdíly v interakcích mezi psy a jejich lidskými páníčky, které mají výrazný vliv na pozdější chování psa. Majitel štěněte se musí intenzivně zabývat chováním svého miláčka. V případě, že nemá žádné nebo malé zkušenosti a pokud si s něčím ve výchově neví rady ihned, by měl kontaktovat nebo ihned vyhledat zkušeného behaviorálního terapeuta nebo alespoň velice zkušeného kynologického instruktora. Problém je lépe řešit ihned, protože spolu s věkem psa problém jen narůstá a v psím chování se upevňuje a v dospělém věku graduje

  NEŽÁDOUCÍ PROJEVY CHOVÁNÍ

  SE S VĚKEM PSA POUZE UPEVŇUJÍ A STUPŇUJÍ !!! 

BEHAVIORÁLNÍ TERAPIE ZÁVADNÉHO CHOVÁNÍ PSŮ  

 Již přes 17 let se profesionálně zabýváme řešením a odstraňováním závadného nebo jinak problémového chování u psů všech plemen včetně kříženců. Na naše psí psychologické centrum se obrací majitelé psů nejen z ČR, ale i ze Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska, Polska a Ruska. Za běžný rok projde u nás behaviorální terapií závadného chování  zhruba 38 psů. 

Někdy se jedná o akutní,  jindy o chronické onemocnění psychického stavu zvířete. Jsme moc rádi, že se dosud žádný náš pacient nemusel  nechat pro své závadné chování utratit, a všichni psi jsou u své vlastní lidské rodiny, kde již prožívají šťastní chvíle svého života. Samozřejmostí je, že si s majiteli i po delší době dopisujeme, voláme aby jsme se ujistili, že je všechno v pořádku. Někdy se stává, že naši bývalí pacienti přijíždějí na naše kynologické víkendové výcvikové akce.

Naším cílem je poskytovat profesionální služby v oblasti behaviorální terapie všem našim stálým i budoucím klientům k oboustranné spokojenosti.

Pouto člověka a psa nemůže být vztahem nahodilým, sporadickým, ale kontinuálním a pokračujícím. Tento vztah musí nejen přinášet užitek, ale musí být významný pro obě strany.

Nepostradatelná je i citová vazba na psa, která musí být velmi pevná, především když majitel psa věnuje svému čtyřnohému příteli čas, úsilí a  peníze.

Co je behaviorální terapie?

Behaviorální terapie vychází z teorie učení a předpokládá, že určité nežádoucí chování je spouštěno faktory, které mu předcházejí a udržováno faktory, které po něm následují.

Behaviorální terapeuti užívají odměny a někdy i adekvátního potrestání k tomu, aby zvířeti pomohli překonat škodlivé a asociální chování, např. separační anxieta, kompulzivní poruchy, agresivní poruchy chování nebo podléhání nevysvětlitelnému strachu.  

Předpokládá se, že při správné a systematické aplikaci odměňování tohoto typu, lze záporným podmiňováním odstranit neurotické příznaky (behavioristé je považují za naučené zvyky) a je-li to nutné, pak dalším podmiňováním vytvořit zvyky jiné. 

Posláním tohoto oboru je prevence problémů spojené s chováním zvířat a terapie poruch chování u zvířat. Klinické nemoci a problémové chování se mohou do jisté míry prolínat. Behaviorální terapeut by měl být pro klienta odbornou autoritou, pomocí v nouzi a pojítkem k bolesti, utrpení a problémům často nejbližšího přítele - psa. Proto by měl ovládat umění empatie, vcítění a klientovi poskytnout oporu a čas při rozhodování o psu, ukázat, že chápe jeho situaci a nabídnou po řádném prověření psa behaviorální terapii, se kterou ho seznámí. Behaviorální problémy u psů způsobují hlavně vlastníci či majitelé těchto zvířat. Většina z nich nemá dostatek zkušeností s chovem daného plemene či daného jedince. Zapomínají na to, že žádný pes není stejný a co platilo na jejich předešlého psa, tak nemusí platit na nového. Většinou se spokojí s tím, co jim doporučí chovatel popř. veterinář, který ve většině případů nevlastní ani kočku natož psa.

Problémy se mohou pohybovat od močení a kalení do svého pelíšku, až po různé druhy agresí či fóbií. Jedno z nejhorších psychických problémů u psů je destruktivní chování psího jedince vůči své smečce nebo ke svému okolí. Kastraci oblíbenou radu veterinářů já osobně neschvaluji a nedoporučuji, a vždy budu tvrdit, že jsou to zbytečně vynaložené náklady majitele psa. Kastraci ano, ale pouze za předpokladu, že je to nutné ze zdravotního hlediska psa, ale NE k utlumení psychiky psa. Znám mnoho případů kdy kastrace u psa, kočky nebo koně přinesla spíše opačný efekt v chování daného jedince.

A nejsou to pouze jednotlivé případy.....

POMOCI VÁM S PROBLÉMOVÝM ZVÍŘETEM - TO JE NÁŠ CÍL

Nejhorší je, když se s problémovým chováním vašeho psa obracíte na kynologická cvičiště nebo soukromé psí školy. Zde Vám poskytnou nějaké výcvikové rady, které VY budete dodržovat a může se stát, že se tímto může prohloubit ještě více závadné chování vašeho psa a nedochází k odstranění daného problému ale spíše k jeho upevnění nebo dokonce k vystupňování.

Pokud provádíte výcvik POKUS - OMYL, tak vězte, že jste na nejlepší cestě zničit povahu osobnosti psa a nikdy nebude vyrovnaný a kvalitní společník vaší rodiny, ale pouze usurpátor, se kterým se budete pouze tolerovat.

 Psa s poruchou chování je hloupost cvičit !!!, na to si musíte počkat až do doby, kdy bude již v psychické pohodě a dojde k odstranění závadného chování.

Vojta Maurer / Psí psychologie, trénink psů, behaviorální specialista na chování zvířat

Dog behaviorist Vojta Maurer / 2001 - 2018 /

Psí psychologické centrum a K-9 Training Starý Pelhřimov

Tel: +420 777 831 343 / Email: psychologpsu@gmail.com

TOPlist